Den s hasiči v Čisté u Horek

Ve dnech 16. – 18. září se konala akce, která byla svým rozsahem výjimečná nejen pro obce, ale především pro hasičské sbory v obcích. Hlavní impuls k uskutečnění tohoto setkání vyšel z firmy Suchánek&Walraven s.r.o., která jako česko-holandská firma má s mezinárodní spoluprací letité zkušenosti. Stejně tak spolupracuje s hasičskými sbory v obcích, kde sídlí její provozy. Zcela logicky z toho vzešel nápad na spolupráci hasičských sborů z obcí, kde firma působí. Představitelé jednotlivých hasičských sborů se rozhodli tuto tzv. hozenou rukavici zvednout a zorganizovat první setkání. Součástí této akce se stal i náš sbor z Borovnice. Jsme sice z hlediska počtu členů a techniky nejmenším sborem, ale přesto organizujeme během roku různé akce, a tak jsme při pořádání mohli nabídnout především naši pracovitost a chuť zapojit se. Během pátečního představení obce jsme k větrnému mlýnu, který byl součástí exkurze po továrnách v jednotlivých obcích, přistavili naši historickou motorovou stříkačku z roku 1935, kterou měli možnost si naši holandští přátelé prohlédnout.

Historická stříkačka u větrného mlýna

V pátek večer jsme krátkou prezentací představili náš hasičský sbor a paní starostka obce představila historii a současnost obce Borovnice. Na sobotu jsme pak vyslali do soutěží náš tým a pevně věřím, že se všeho zhostil se ctí. Pro účastníky a diváky jsme připravili stánek se sladkým občerstvením a nápoji. I přes nepřízeň počasí se vše vydařilo, poradili jsme si i jazykovou bariérou a mnozí z nás si zapamatovali i holandské slovíčko “krakeling“  (preclík).

My i naši holandští přátelé jsme se mohli přesvědčit o tom, že jsme všichni přátelští lidé, kteří se rádi baví a kteří mají rádi vše, co je spojené s hasičskou činností. Přestože je Mijdrecht z našeho pohledu velkým městem, věříme, že výměna zkušeností a vzájemné poznávání by mohlo přinést spoustu nových příležitostí. Bude jen záležet na tom, jak je dokážeme uchopit.

Chtěli bychom touto formou poděkovat za pozvání k této akci představitelům firmy Suchánek&Walraven s.r.o. jednotlivým obcím, sborům z Čisté a Nedaříže, ale především všem lidem, kteří se na této akci podíleli. Pevně věříme, že se nejednalo o setkání poslední.

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout jaká atmosféra zde panovala.

Pokud někdo umí holandsky může si přeložit článek z místních novin.